Електронен Ph метър за вода - за питейна вода, вода в басейн, аквариум и други
PH метърът е предназначен да измерва нивото на pH - концентрацията на свободни водородни йони във водата. За измерване в хидропонни системи, аквариуми и др.
Електронен тестер за pH метър с автоматично калибриране е необходим, когато трябва да проверите качеството на питейната или чешмяна вода, киселинността на разтвори, хранителни продукти, вода за аквариум, вода в басейни, за производство на сирене (мляко), производство на вино, домашно пивоварство, хидропоника, при правене на сапун и др. Като проверите киселинността на водата с помощта на ph метър, можете най-точно да изберете почистващи препарати за вашата съдомиялна машина, за да увеличите максимално нейната ефективност.
КОМПАКТЕН И ЛЕСЕН ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ
✅ LCD екран за лесна употреба
✅ Диапазон на измерване: 0,00-14,00 pH
✅ Стъпка: 0,01 pH
✅ Точност: ± 0,01 pH
✅ Работен температурен диапазон: 0-80°C
✅ Размери: 150 x 30 x 10 mm
✅ Тегло: 147 g
✅ Цвят: жълт.
Комплектът включва:
• Уред за измерване на киселинност – 1 бр.;
• Отвертка за калибриране - бр.;
• Калибрационни разтвори – 2 бр.;
• Кутия за съхранение – 1 бр.
Инструкции за употреба на PH метър:
Отстранете капачката.
Преди употреба изплакнете електрода с дестилирана вода.
Включете електронния ph метър, като завъртите ключа в положение "ON".
Потопете електрода на pH метъра в съда с разтвора.
Разбъркайте внимателно, изчакайте, докато показанията се стабилизират, сега можете да прочетете резултата.
След приключване на работата изключете преносимия pH метър, изплакнете електрода с дестилирана вода и затворете капачката с памучен тампон, навлажнен с калибровъчен разтвор 4.00.
Калибриране на PH метъра
Преди да калибрирате pH метъра, той трябва да се потопи в чаша, за предпочитане с дестилирана вода, за един ден. За точно измерване на pH устройството трябва да се калибрира редовно. В химическите лаборатории е необходимо да се калибрира pH метърът веднъж на всеки 2 седмици. За битови нужди и хидропоника е достатъчно да калибрирате pH метъра веднъж на всеки 3 месеца. За калибриране на рН метри се използват така наречените буферни разтвори. Буферните разтвори имат свойството да поддържат стойността на рН с малко добавяне на киселини или основи.
Пригответе разтвори за калибриране в размер на 1 саше реагент на 250 ml вода.
Потопете електрода в разтвор за калибриране 6.86 (или 7.00, в зависимост от конфигурацията) при температура 25°C, разбъркайте внимателно.
Изчакайте, докато показанията на устройството се стабилизират. Завъртете регулиращия винт, докато резултатът на дисплея съвпадне със стойността на разтвора за калибриране.
Потопете електрода в разтвора за калибриране за рН метър 4,00 и оставете за една минута
PH метърът трябва автоматично да открие стойността на разтвора за калибриране
Забележка: рН метърът се калибрира в една точка, така че се препоръчва да го калибрирате с буферен разтвор с рН, по-близко до вашата измерена среда.
важно!
Не позволявайте електродът да изсъхне
Не съхранявайте електрода в дестилирана вода
Периодично калибрирайте отново своя джобен ph метър
Инсталиране/смяна на батерии.
Ако дисплеят изгасва периодично, сменете батериите. Внимателно отстранете отделението за батерии от горната част на кутията и сменете клетките. внимание! Спазвайте полярността.
Какво представлява pH?
pH е съкращение от "potential of hydrogen", което означава потенциал на водорода. Този показател измерва количественото съотношение на водородните (H+) и хидроксидните (OH-) йони във водата и показва степента на киселинност или алкалност на почвата. Стойностите на pH се измерват по скала от 0 до 14, като 7 означава неутрална почва. Ако pH е над 7, почвата е алкална, а ако е под 7, тя е киселинна.
Как се измерва pH?
pH на почвата може да промени цвета ѝ, но не винаги това е видимо с просто око. Например, почвата с леко зеленикав оттенък обикновено е алкална, а тази с оранжев или червеникав оттенък е киселинна. Съществува и специален уред, наречен pH-метър, който измерва pH на течности или почва.
pH може да се измери и с помощта на тест ленти или течни тестове, които реагират на нивото на pH и променят цвета си. Тези методи са по-евтини, но еднократни и с времето могат да станат по-скъпи от pH-метъра. Освен това, лентите не са толкова точни, защото показват стойностите с интервали от 0,5 единици. Цифровите pH-метри обаче дават точен резултат на дисплея, като потребителят просто трябва да потопи уреда в средата, която изследва.
Как работи лабораторният pH-метър?
Има много различни модели pH-метри, които се различават по сложност и размери, с различни видове електроди. Повечето използват стъклена колба със сензор, който измерва активността на йоните и създава малко напрежение в колбата. Уредът преобразува това напрежение в стойност на pH и показва резултата на дисплея. Много цифрови pH-метри имат вграден термометър, който автоматично компенсира разликата в температурата спрямо стандартните 25 градуса по Целзий. Тази функция се нарича автоматична температурна компенсация (ATC).
Калибриране: какво е и защо е важно?
Калибрирането е процес на настройка на уред. Подобно на музикален инструмент, научният прибор трябва да бъде правилно настроен, за да осигури точни и надеждни резултати. Уредът трябва да бъде калибриран възможно най-близо до нивото, което ще бъде измервано. Ако се планира тест на определен диапазон pH, уредът трябва да се калибрира в средата на този диапазон. Например, при проверка на киселинност е добре калибрирането да бъде направено на стойност 4,0. Различните видове вода обикновено попадат в тесен диапазон от 6,0 до 8,0 pH, затова уредът може да бъде калибриран на стойност 7,0. Най-често приборите се калибрират на три нива – 4,0, 7,0 и 10,0, но могат да се използват и други стойности.
Съществуват pH-метри с едно, две или три точки на калибриране. Някои уреди изискват калибриране само в една точка, но производителите препоръчват за по-точни резултати да се използват поне две точки.
Ако разполагате с буферен разтвор за калибриране, процесът не би трябвало да е сложен. Аналоговите и цифровите pH-метри са оборудвани с аналогово и цифрово калибриране съответно. При аналоговото калибриране се използва малка отвертка за регулиране на стойността на екрана, докато тя съвпадне със стойността на буферния разтвор. Цифровото калибриране се извършва чрез натискане на стрелките нагоре и надолу, докато стойността съвпадне с тази на буферния разтвор. Някои цифрови pH-метри също имат аналогово калибриране. Много от съвременните модели разполагат с автоматично калибриране, което разпознава стойността на буферния разтвор и се настройва автоматично. Това е най-простият и удобен метод, но е важно уредът да има и ръчно регулиране за по-прецизни настройки или за отстраняване на проблеми.
Повечето pH-метри са фабрично калибрирани и готови за употреба. Въпреки това, първоначалната калибрация може да се промени по време на транспорт или да не отговаря на конкретните нужди на потребителя. Независимо от метода на калибриране, предвиден от производителя, винаги трябва внимателно да се прочетат инструкциите и да се правят всички настройки според тях.
За да се получават най-надеждни резултати, калибрирането трябва да се извършва редовно. При ежедневно използване на уреда – поне веднъж седмично. Ако pH-метърът не се използва постоянно – веднъж месечно. Калибриране трябва да се прави също ако показателите на уреда изглеждат неправилни, ако се измерват агресивни киселинни или алкални течности, ако се тестват течности в широк диапазон на измерване, или след смяна на електрода.
Таблица за класификация на водите по pH
Водна група рН стойност
Силно киселинно до 3,0
Киселинна от 3,0 до 5,0
Леко киселинно от 5,0 до 6,5
Неутрално от 6,5 до 7,5
Леко алкална от 7,5 до 8,5
Алкална от 8,5 до 9,5
Силно алкален повече от 9,5
Как трябва да се грижите за вашия pH метър?
Съществуват общи изисквания за съхранение и грижа за рН метри. Но за всяка марка производителят може да предостави специални условия, поради което е толкова важно внимателно да прочетете инструкциите. В допълнение към периодичното калибриране, струва си да се грижите правилно за електродите, това ще удължи живота им и ще повиши точността на резултатите. Много електроди се състоят от стъклена колба със сензор, който трябва да се съдържа в разтвор. Когато използвате устройството, разтворът за съхранение трябва да бъде в защитната капачка на рН метъра. В никакъв случай не допускайте специалния разтвор да се разлее от капачката! Това е много важно! За почти всички устройства е важно електродът да се съхранява във влажна среда със специален разтвор.
За да почистите електродите, понякога е достатъчно да ги изплакнете в дестилирана вода. Просто изтръскайте останалата вода и поставете електрода в специален разтвор. Ако се измерва pH на разтвори, които могат да замърсят електрода, той може да се измие с препарат или да се остави в препарат за дълъг период от време, за да се почисти.
Повечето електроди са проектирани да издържат до една година. Ако показанията станат неправилни или нестабилни, или възникнат трудности по време на калибрирането, може да се наложи смяна на електрода. Ако електродът не може да се сваля, тогава, за съжаление, цялото устройство ще трябва да бъде сменено.